به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، در ساخت و ساز و بازسازی ساختمان‌های جدید، انتخاب نوع کفپوش بسیار مهم است. کفپوش تأثیر به‌سزایی بر ظاهر ساختمان می‌گذارد. هنگام انتخاب کفپوش مناسب باید مسائلی همچون نحوه نصب و نگهداری آنها نیز در نظر گرفته شود؛ بنابراین بهتر است قبل از انتخاب هر نوع کفپوش، در مورد کاربردها، مزایا و معایب آنها تحقیق کنید.

موارد مهم در انتخاب کفپوش مناسب

هنگام انتخاب کفپوش مناسب برای خانه یا محل کار خود، فاکتورهای مختلفی را باید در نظر بگیرید:

فضا: استفاده از بعضی از کفپوش‌ها برای اتاق‌های خاص توصیه نمی‌شود. به عنوان مثال، استفاده از فرش برای آشپزخانه نامناسب است، زیرا تمیز کردن آن دشوار است. در انتخاب کفپوش مناسب، میزان فضای در دسترس نیز باید مورد توجه قرار گیرد. ممکن است در بعضی از ساختمان‌ها به کفپوش ضدآب و ضد خش نیاز باشد.

بودجه: قیمت کفپوش‌ها بسته به نوع مواد آنها می‌توانند بسیار متفاوت باشند.

نصب: در صورتی که نصب کفپوش انتخابی شما دشوار باشد، هزینه‌های کار افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال، برخی از کفپوش‌ها به لایه زیرین یا پد نیاز دارند.

زیبایی شناسی: کفپوش تأثیر زیادی در ظاهر داخلی ساختمان دارد. به همین دلیل انتخاب کفپوش مناسب بسیار مهم است.

کفپوش اپوکسی چیست و چرا از آن استفاده می‌شود؟

ساده‌ترین تعریفی که می‌توان برای کفپوش اپوکسی ارائه کرد به این شرح است: قرار گرفتن چندین لایه اپوکسی در یک کف به عمق حداقل دو میلی متر. البته باید توجه کرد که بین کفپوش اپوکسی و کفپوش با لایه اپوکسی همواره تفاوت وجود دارد. همان طور که گفته شد کفپوش اپوکسی حداقل ضخامت دو میلی متری دارد. هر گونه کفپوشی که ضخامت آن کمتر از دو میلی متر باشد، تحت عنوان کفپوش با لایه روکش اپوکسی شناخته می‌شود. این محصول جایگزین مناسبی برای انواع پوشش‌های قدیمی است به خصوص در مدارس، مراکز آموزشی کودکان نظیر مهد کودک هاست چون در برابر ضربه بسیار مقاوم است.

کفپوش‌های اپوکسی به دلیل ظاهر زیبا، کیفیت و دوام بالا و محافظت بسیار خوب از کف ساختمان شناخته شده هستند. اما مزایا و معایب کفپوش اپوکسی چیست؟ کفپوش‌های اپوکسی علاوه بر مزایای که دارند، دارای معایبی نیز هستند که بهتر است قبل از انتخاب به آنها توجه کنید. در زیر برخی از مزایا و معایب کفپوش اپوکسی ذکر شده است.

۱. هزینه منصفانه: یکی از مهمترین مسائل برای هر صاحب‌خانه‌ای، مربوط به هزینه کفپوش اپوکسی است. قیمت این کفپوش‌ها در مقایسه با سایر کفپوش‌های بادوام مانند کفپوش چوبی نسبتاً مقرون به صرفه است. هزینه نصب آن نیز به فضا و نیازهای هر شخص بستگی دارد. این کفپوش‌ها حتی در مقایسه با کفپوش بتنی، ارزان‌تر هستند.

۲. نصب آسان: در صورتی که از یک نصاب حرفه‌ای کمک بگیرید، خواهید دید که نصب کفپوش به راحتی و در زمان کوتاهی صورت می‌گیرد.

۳. مقاوم در برابر آسیب: کفپوش اپوکسی در برابر ساییدگی، ترک خوردگی، خراش و خوردگی مقاوم است. همچنین این کفپوش می‌تواند در برابر آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی مانند اسیدها و سایر تخریب‌های محیطی مقاومت کند. کفپوش اپوکسی در برابر رطوبت نیز مقاوم می‌باشد.

۴. عمر طولانی: کفپوش اپوکسی، در صورت نصب صحیح برای چندین دهه می‌تواند از کف ساختمان شما محافظت نماید. همچنین این کفپوش در برابر درجه حرارت بالا و آتش‌سوزی نیز مقاوم می‌باشد.